Tasarımlarda Renk Uyumu ve Birbirini Tamamlayan Renkler Hangileridir

Hangi renk hangi renkle uyumludur?

Yaptığımız bütün tasarımlarda renklerin seçimi genellikle markanın kurumsal renklerine göre şekillenir. Tasarımlara gerekli anlamların yüklenmesi için ilave renkler gereklidir. İşte tamda bu nokta da hangi renge hangi rengin uyum sağlayacağı veya hangi renklerin bir birini tamamladığı önem kazanmaktadır.

Umde Reklam olarak Her türlü baskı işleriniz için estetik tasarımlar ve yüksek kaliteli baskı çözümleri ile her zaman yanınızdayız.

 

Kırmızı Tamamlayıcı Renkleri Hangileridir?

Kırmızı günlük hayatta oldukça sık kullanılan ve iddialı bir renktir. Özellikle moda ve dekorasyon alanlarında fazlasıyla tercih edilen kırmızı rengi, sarı, beyaz, yeşil, mavi ve siyah renkleri ile kombinlenebilir. Özellikle siyah renk ile kullanıldığında rengin iddiası oldukça artar. Ancak fazla iddialı olmasın, güzellik sadeliktir derseniz, beyaz ve kırmızı kombinasyonunu deneyebilirsiniz. Ayrıca birlikte kullanılan pastel kırmızı ve pastel sarı renkleri çok iyi uyum sağlarlar.

Gri Tamamlayıcı Renkleri Hangileridir?

Gri tonuna göre de değişmekle birlikte oldukça tarz ve pek çok alanda kullanılan bir renktir. Kombinasyonlarda fuşya, kırmızı, pembe, mavi ve ultraviyole renkleri ile gri mükemmel uyumu yakalayabilir.

Sarı Tamamlayıcı Renkleri Hangileridir?

Sarı zaman zaman trend olan ancak zirvedeki yerini pek de koruyamayan bir renk. Son senelerde sarının pastel tonları özellikle moda, tasarım ve dekorasyon alanlarında sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Özellikle mavi, lila, mor, gri ve siyah ile birlikte kombinlendiğinde sarı rengi kendini çok daha iyi gösterecektir.

 

Beyaz Tamamlayıcı Renkleri Hangileridir?

Beyaz rengi özellikle grafik tasarım alanında sıklıkla kullanılan bir renktir. Diğer renklerle kombinasyonu ise en kolay renktir. Bunun sebebi özünde tüm renkleri içinde barındırıyor olmasıdır. Mavi, kırmızı ve siyah ise beyaz ile kombinasyonu en iyi olan renklerdir. Özellikle kullanım alanına göre bu 3 rengi beyaz ile kullanarak ortaya fark yaratan işler çıkarabilirsiniz.

 

Turuncu Tamamlayıcı Renkleri Hangileridir?

Turuncuyu kombinlenmesi zor renkler statüsüne koysak yanlış yapmış olmayız. Özellikle son senelerde sarının pastel tonlarının yükselmesi turuncunun kullanımını oldukça azaltmışa benziyor. Yine de turuncu ile kombin yapmak isteyenler mavi, lila, mor, beyaz ve siyah renklerini gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

 

Kahverengi Tamamlayıcı Renkleri Hangileridir?

Kahverengi özellikle modada yükselen bir trend olan retro içerisinde kendine önemli bir yer edinir. Ayrıca dekorasyon içerisinde de sıklıkla tercih edilen kahverengi ile çok başarılı kombinler ortaya çıkarabilirsiniz. Turkuaz, krem rengi, pembe, yeşil ve bej renkleri ile kahverengi eşsiz uyumu yakalayabilecek renklerdir.

 

Mavi Tamamlayıcı Renkleri Hangileridir?

Son yılların en trend renklerinden birisi de mavidir. Ancak mavi kombinasyonu zor bir renk olduğu için genellikle insanlar bu rengin kombinasyonunda hata yaparlar. Mavi rengi kırmızı, sarı, beyaz, kahverengi, gri, turuncu ve pembe ile kombinlenebilir. Bu renkler kullanılacak olan mavinin tonuna göre de revize edilerek uyumlu hale getirilmelidir. Tekrar belirtelim; mavinin kullanılacağı kombinasyonlarda yapacağınız seçimleri iki kere düşünmenizde fayda var.

 

Yeşil Tamamlayıcı Renkleri Hangileridir?

Yeşil rengi her alanda sıklıkla kullanılan ancak tonları arasında ciddi farklar olan bir renktir. Bu nedenle yapılacak olan kombinlerde renk uyumu(ton uyumu) hayati önem taşır. Altın-kahverengi, turuncu, sarı, kahverengi, gri, krem, siyah ve kremsi beyaz renkleri ile yeşil rengini başarıyla kombinleyebilirsiniz.

 

Pembe Tamamlayıcı Renkleri Hangileridir?

Pembe yıllarca topluma uzak bir renk olarak muamele görmüş olsa da artık, her kesim tarafından hayatın farklı alanlarında sıklıkla kullanılan bir renk. Özellikle pembe ile yapılan kombinlerde ortaya oldukça başarılı işler çıkabileceği gibi oldukça başarısız işler de çıkabilir o neden olabildiğince dikkatli seçimler yapılması gerekir. Yeşil, Açık Yeşili, Gri, Turkuaz ve Mavi ise pembe ile başarılı şekilde kombinlenebilecek renklerdir.

Turkuaz Tamamlayıcı Renkleri Hangileridir?

Turkuaz rengi pek çok kişi tarafından çok sevilen bir renktir. Ancak mevzu başka renklerle birlikte kullanmaya geldiğinde ise akla soru işaretleri düşmeye başlar. Kırmızı, sarı, krem ve mor renkleri turkuaz rengi ile başarılı kombinler yapabileceğiniz renklerdir.

 

 

 

Beyaz tamamlayıcı renkleri

Her renkle kombinlenebilir ama özellikle; mavi, kırmızı ve siyah.

Bej tamamlayıcı renkleri

Mavi, kahverengi, siyah, kırmızı ve beyaz.

Gri tamamlayıcı renkleri

Fuşya, kırmızı, mor, pembe ve mavi.

Pembe tamamlayıcı renkleri

Kahverengi, beyaz, nane yeşili, zeytin, gri, turkuaz ve açık mavi.

Fuşya tamamlayıcı renkleri

Gri, sarı-kahverengi, kireç, nane yeşili ve kahverengi.

Kırmızı tamamlayıcı renkleri

Sarı, beyaz, yeşil, mavi ve siyah.

Kahverengi tamamlayıcı renkleri

Parlak-mavi, krem, pembe, açık kahverengi, yeşil ve bej.

Açık Kahverengi tamamlayıcı renkleri

Soluk sarı, krem-beyaz, mavi, yeşil, mor ve kırmızı.

Koyu Kahverengi tamamlayıcı renkleri

Kireç sarısı, camgöbeği, nane yeşili, mor ve pembe.

Turuncu tamamlayıcı renkleri

Mavi, leylak, menekşe, beyaz ve siyah.

Sarı tamamlayıcı renkleri

Mavi, lila, açık mavi, mor, gri ve siyah.

Yeşil tamamlayıcı renkleri

Turuncu, salata yeşili, sarı, kahverengi, gri, krem, siyah ve kremsi beyaz.

Turkuaz tamamlayıcı renkleri

Fuşya, kiraz-kırmızı, sarı, kahverengi, krem ve koyu mor

Camgöbeği tamamlayıcı renkleri

Kırmızı, gri, kahverengi, turuncu, pembe, beyaz ve sarı.

Lacivert tamamlayıcı renkleri

Camgöbeği, sarımsı-yeşil, kahverengi, gri, açık sarı, turuncu, kırmızı ve beyaz.

Lila tamamlayıcı renkleri

Turuncu, pembe, koyu mor, zeytin, gri, sarı ve beyaz.

Siyah tamamlayıcı renkleri

Her renkle uyum sağlar ama özellikle; turuncu, pembe, salata yeşili, beyaz, kırmızı ve sarı renkler ile birlikteliği uygundur.

Tümünü Görüntüle

Whatsapp Destek

Umde Reklam

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?